Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów

Olga NawrockaAktualności

24 marca br. odbyły się uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów.

Podczas obchodów w czasie uroczystego apelu przy Grobie Nieznanego Żołnierza odczytałam list od Marszałka Sejmu Pana Marka Kuchcińskiego.

W ramach uroczystości w Katedrze Polowej Wojska Polskiego odbyła się Msza Święta w intencji żyjących i zmarłych Polaków, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów w czasie okupacji niemieckiej, zaś o godz.12:00 odbył się uroczysty apel pamięci połączony ze składaniem wieńców na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

Następnie po godz. 14:00 została odsłonięta wystawa połączona z ceremonią odsłonięcia tablicy poświęconej m. Matyldzie Getter w siedzibie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Podczas uroczystości siostry z Zakonu Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi zostały odznaczone medalami Komisji Edukacji Narodowej.

Matka Matylda Getter zwana często „Matusią”, pełniła podczas II wojny światowej funkcję przełożonej prowincjonalnej Prowincji warszawskiej Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi i miała swoją siedzibę w Warszawie, w starym drewnianym budynku przy ul. Hożej 53.
Wielu Żydów – dzieci, młodzieży i starszych – przeszło przez ten skromny drewniany dom, skąd matka Matylda Getter kierowała dzieci do sierocińców, dziewczęta do pracy do zaufanych rodzin, a osoby starsze do klasztorów zgromadzenia usytuowanych w odosobnieniu.