Odsłonięcie tabliczki nagrobkowej por. Mikołaja Kirkilewicza

Olga NawrockaAktualności

2 marca br. w Lommel (Belgia) miałam zaszczyt wziąć udział w odsłonięciu tabliczki nagrobkowej por. Mikołaja Kirkilewicza.

Po 74 latach po śmierci porucznika Mikołaja Kirkilewicza pilota 300 dywizjonu Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii, oddaliśmy mu należyty mu hołd!

Na Polskim Cmentarzu Wojennym w Lommel spoczywa 257 polskich żołnierzy, służących głównie w 1. Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka, jak również w Polskich Siłach Powietrznych czy w Ruchu Oporu. Jest to największa polska wojenna nekropolia na terenie Belgii.

 

2 marca 1945 roku Lancaster PB 854 BH-I dowodzony przez porucznika Mikołaja Kirkilewicza został zestrzelony. W 74. rocznicę śmierci porucznika Mikołaja Kirkilewicza dzięki przeprowadzonym ekshumacjom na cmentarzu w Lommel w grudniu 2017 roku przez specjalistów z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, wspartych badaniami historycznymi przeprowadzonymi przez pracowników Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego tożsamość polskiego pilota została potwierdzona.