Uroczystość wręczenia medali osobom i instytucjom najbardziej zasłużonym dla misji

Olga NawrockaAktualności

25 października br. w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II (Galeria Porczyńskich) w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia medali osobom i instytucjom najbardziej zasłużonym dla misji.

Pierwszym z odznaczonych jest abp Wilhelm Józef Kurtz, werbista, na misjach w Papui Nowej Gwinei od 1967 r. Przez 13 lat posługiwał w prowincji Simbu, w misji Mai, gdzie był pierwszym polskim misjonarzem i organizatorem od podstaw życia religijnego. Wybudował na tym terenie 3 kościoły, mały szpital i 3 szkoły podstawowe.

Drugą osobą odznaczoną medalem jest Dominika Szkatuła, która od 36 lat pracuje na misjach wśród Indian w Peru. Przez wiele lat służyła trędowatym, a od 2015 r. jest koordynatorką generalną duszpasterstwa w Wikariacie Apostolskim San Jose de Amazonas. Jest także koordynatorem generalnym duszpasterstwa Indian.

Trzecim z odznaczonych jest ks. Stanisław Stanisławek, misjonarz fideidonista z archidiecezji lubelskiej, który przepracował w Zambii 11 lat. W 1987 r. przeniósł się do Kamerunu, gdzie przez 30 lat dał się poznać jako gorliwy misjonarz, organizator ośrodków duszpasterskich, budowniczy kościołów, kaplic, szkół i przedszkoli katolickich oraz ośrodków zdrowia.