Wizyta w Kazachstanie

Olga NawrockaAktualności

Komisja Łączności z Polakami za Granicą 14 maja br. po znowelizowaniu ustawy o repatriacji odwiedziła Rodaków przebywających w Kazachstanie. 

Pierwszego dnia przebywaliśmy w Astanie, gdzie rozmawialiśmy z przedstawicielami Prezydenta Nazarbajewa oraz z Polonią. Drugi dzień pobytu Sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą to spotkania z repatriantami i członkami polskiej organizacji we wsi Pierwomajka. We wsi panowała prawdziwa polska gościnność. Zostaliśmy przywitani chlebem i solą, zaś dzieci w góralskich strojach śpiewały polskie piosenki. Wieczorem mieliśmy okazję spotkać się z ks. ABP Tomaszem Pety – przewodniczącym Konferencji Episkopatu Kazachstanu.

Kolejny dzień, to przede wszystkim wyprawa do Karegandy, gdzie mieliśmy zaszczyt złożyć kwiaty min. pod tablicą upamiętniającą Polaków Represjonowanych za przynależność do narodu polskiego i wszystkim ofiarom totalitaryzmu sowieckiego. Ostatni już dzień wizyty to wyjazd do Oziornoje czyli kazachstańskiej Fatimy. Tam spotkanie z Polakami w Kokszetau oraz wręczenie przez  Przewodniczącą Komisji Łączności z Polakami za Granicą Panią Poseł Annę Schmidt-Rodziewicz kilkadziesiąt Kart Polaka. 

To była niezwykle owocna wizyta. Z niecierpliwością będziemy czekać na naszych repatriantów.